O projekcie

Program promocji zdrowia i profilaktyki chorób układu krążenia dla powiatu lwóweckiego

Program prowadzony w kierunku zmniejszenia zachorowalności i umieralności na choroby układu krążenia i zwiększenia świadomości społecznej w zakresie ochrony zdrowia i propagowania zdrowego stylu życia u mieszkańców Powiatu Lwóweckiego.

Beneficjentem Programu jest Powiat Lwówecki, którego projekt znalazł się w gronie laureatów konkursu na dofinansowanie projektów w ramach programu Ograniczenie Społecznych Nierówności w Zdrowiu finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i budżetu państwa. Realizatorem usług medycznych w Programie jest Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o. o. Program będzie realizowany do 30 kwietnia 2016 r. Wartość projektu: 1 925 470 zł.

OCENA POTRZEB ZDROWOTNYCH

Program jest wynikiem oceny potrzeb zdrowotnych, która wykazała, że w Powiecie Lwóweckim występuje nadmierna zachorowalność na choroby układu krążenia, a umieralność z ich powodu stanowi główną przyczynę zgonów.

Umieralność z powodu chorób układu krążenia plasuje Powiat Lwówecki na 32 miejscu w Polsce.

PROMOCJA I PROFILAKTYKA

Program ma charakter kompleksowy ponieważ skupia aspekty promocyjno-edukacyjne i profilaktyczne, zawiera również formy integracji społecznej dla mieszkańców wsi i miast.

Promocja zdrowego stylu życia prowadzona będzie w oparciu o zaplanowane w Programie działania:

• turniej piłki nożnej,
  • spływ kajakowy,
  • rajdy rowerowe,
  • zajęcia nauki pływania dla dzieci i młodzieży,
  • piknik rodzinny.

Profilaktyczne badania zdrowotne mają na celu identyfikację chorób układu krążenia, określenie czynników ryzyka zachorowania, a także podjęcie działań interwencyjnych polegających na edukacji, uzyskaniu specjalistycznej porady kardiologicznej, rehabilitacji kardiologicznej, uzyskaniu porady dietetycznej i psychologicznej.