Badania profilaktyczne

Profilaktyczne badania zdrowotne są BEZPŁATNE i skierowane są do dwóch grup mieszkańców Powiatu Lwóweckiego:

Profilaktyka chorobowa układu krążenia w grupie od 30 roku życia

Czy wiesz, że:

trening fizyczny nawet o niewielkim nasileniu, taki jak trzydziestominutowy spacer, powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Program umożliwia mieszkańcom Powiatu Lwóweckiego wykonanie wstępnej diagnostyki chorób układu krążenia, a w przypadku wskazań również diagnostyki specjalistycznej.

Badania wykonywane są w Przychodni Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o. o. przy ul. Morcinka 7 w Lwówku Śląskim, a także w miejscach pobytu osób chętnych do udziału w Programie. Skontaktuj się z Opiekunem Medycznym i omów swój udział.

Czy wiesz, że:

już jeden papieros dziennie powoduje, że twoje tętnice stają się sztywniejsze.

diagnostyka wstępna

• wywiad,
  • pomiary,
  • badania biochemiczne,
  • badanie EKG,
  • ocena czynników ryzyka,
  • edukacja.

diagnostyka specjalistyczna

• konsultacja kardiologiczna,
  • USG serca,
  • badania holterowskie,
  • EKG wysiłkowe.

profilaktyka

• rehabilitacja kardiologiczna,
  • porada dietetyczna,
  • terapia psychologiczna,
  • spływ kajakowy,
  • rajdy rowerowe,
  • piknik rodzinny.

Czy wiesz, że:

tłuszcz skupiony na brzuchu jest znacznie bardziej niebezpieczny niż w innych miejscach. Kontroli otyłości brzusznej dokonasz mierząc stosunek obwodu talii do obwodu bioder tzw. WHR. Wielkości wskazujące na otyłość brzuszną u kobiet to WHR ≥ 0,8, a u mężczyzn WHR ≥ 1,0.

Profilaktyka chorobowa układu krążenia w grupie dzieci i młodzieży

Czy wiesz, że:

jedną z przyczyn chorób układu krążenia u dzieci jest otyłość, która jak udowodniono wiąże się ze słabszymi wynikami w nauce.

Program zakłada objęcie dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Lwóweckiego badaniami diagnostycznymi przeprowadzanymi w szkołach po uzyskaniu zgody opiekunów. W przypadku wystąpienia wskazań do dalszej diagnostyki lub do działań profilaktycznych dziecko zostanie również nimi objęte w ramach Programu.

diagnostyka wstępna

• wywiad,
  • ankieta dla rodziców,
  • pomiary,
  • glikemia,
  • ocena czynników ryzyka,
  • edukacja.

diagnostyka specjalistyczna

• wykonanie EKG,
  • konsultacja kardiologiczna wraz z USG.

profilaktyka

• porada dietetyczna,
  • zajęcia nauki pływania,
  • turniej piłki nożnej,
  • piknik rodzinny.

Czy wiesz, że:

co piąte dziecko w wieku przedszkolnym ma nadmierną masę ciała.